E-Posta dyt.busrasenol@gmail.com
Üniversite Acıbadem Üniversitesi – 2017
Ünvanı Beslenme ve Diyet Uzmanı
Yabancı Dil İngilizce

BESLENME VE DİYET

Bölüm Hakkında

      Beslenme; büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Beslenme yetersizliği ve dengesizliği bazı hastalıkların oluşmasında doğrudan, bazılarında ise dolaylı nedendir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşamın temel dayanağı olan “doğru ve dengeli” beslenme konusunda Beslenme ve Diyet Polikliniğimizde detaylı vücut kompozisyon analizi yapılarak bireye özgü diyet programları ve beslenme eğitimleri konularında hizmet verilmektedir.

Günümüzde birçok hastalığın önlenmesinde, tedavisi sırasında ve hastalık sonrasında hastanın beslenme durumunun saptanarak, kişiye özgü, yeterli ve dengeli beslenme programları ile takip edilmesi gerekmektedir.

Beslenme ve Diyet Polikliniğimizde Verilen Hizmetler:

Koruyucu Beslenme

 • Kilo Yönetimi (Sağlıklı Kilo Alma / Verme Sağlıklı Beslenme Programları)  
 • Gebelik, Emziklilik Döneminde Beslenme
 • Bebeklik Döneminde Beslenme
 • Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Beslenme
 • Yaşlılık Döneminde (Geriatrik) Beslenme
 • Sporculara Özel Beslenme

Tedavi Edici Beslenme

 • Hipertansiyon, Kalp-Damar Hastalıkları
 • Diyabet ve Gestasyonel (Hamilelik Dönemi) Diyabet
 • Obezite
 • Böbrek Hastalıklarında Beslenme
 • Sindirim Sistemi Hastalıkları
 • Karaciğer ve Safra Kesesi Hastalıkları
 • Yeme Bozuklukları (Anoreksiya, Bulumia, Aşırı Yeme)
 • Beslenme Bozukluğu (Malnütrisyon)

Koruyucu Beslenme

Çocukluk Dönemi Beslenmesi

Yetişkinlerde karşılaşılan birçok hastalığın temeli çocukluk döneminde atılmaktadır. Çocuğunuza ne kadar doğru bir beslenme eğitimi veriyorsunuz? Okulda beslenmesi doğru yönlendiriliyor mu? Kafanızdaki soru işaretleri için beslenme ve diyet bölümümüzde çocuğunuza, yaşamın erken dönemlerinden itibaren nasıl bir beslenme eğitimi verebileceğinizle ilgili danışmanlık alabilirsiniz.

Ergenlik Dönemi Beslenmesi

Ergenlik dönemi, çocukların fiziksel özelliklerini en çok önemsedikleri dönemlerden biridir. Doğru yönlendirmedikleri takdirde kulaktan dolma yanlış bilgileri uygulayabilirler. Hala büyüme ve gelişme çağındadırlar ve yanlış beslenme sistemleri ileride dönüşü olmayan, kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu nedenle, özellikle ergenlik dönemi yaş grubunun doğru yönlendirilmesi gerekmektedir. Ergenlik çağındaki çocuğunuzun beslenmesi için diyetisyenimizden danışmanlık alabilirsiniz.

Gebelik Dönemi Beslenmesi

Gebeliğiniz süresince hem bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak, hem gereğinden fazla kilo almamak hem de emziklilik döneminizde yapmanız gereken beslenme değişiklikleri ile ilgili beslenme ve diyet bölümümüzden danışmanlık alabilirsiniz.

Tedavi Edici Beslenme

Kalp Hastalıkları

Kolesterol ya da kan yağları yüksekliğinde, besinlerle aldığınız kolesterol ve yağı, diğer besin öğelerinin alım dengesini bozmadan kontrol altında tutmak için gerekli olan tıbbi beslenme tedavisidir.

Diyabet (Şeker Hastalığı) – Gebeliğe Bağlı Diyabet

Kan şekerinizi kontrol altında tutmak, ideal kilonuzu korumak ve şeker hastalığına bağlı oluşabilecek diğer hastalıkları engelleyebilmek için kişiye özel planlanmış tıbbi beslenme tedavisidir.

Gut Hastalığı

Ürik asit düzeyinizi ideal seviyede tutmak amacıyla planlanmış pürinden sınırlı tıbbi beslenme tedavisidir.

Şişmanlık (OBEZİTE)

Obezite, yaygınlığı gittikçe artan ve vücuttaki yağ oranı artışıyla orantılı olarak Beden Kütle İndeksi hesabı ile belirlenen kronik bir hastalıktır. Obezitenin en önemli sebebi alınan enerji ile harcanan enerjinin dengesizliğidir. Bunun yanında da eşlik eden genetik faktörler, fiziksel aktivite durumu, bazal metabolik hız, çevresel etmenler, psikolojik sorunlar obezitenin oluşumunda etkilidir.

Dünya Sağlık Örgütü, obeziteyi, ‘Sağlık için risk oluşturan anormal veya aşırı yağ depolanması’ şeklinde tanımlamaktadır. Kilonuzun boyunuzun metre cinsinden karesine bölümü (kg/m2) ile bulunan sayı olan Beden Kütle İndeksi 25 kg/ kg/m2’nin üzerinde çıktığında ve bel çevreniz belirli bir sayıya ulaştığında (erkekler için 102 cm, kadınlar için 88 cm) artık beslenmenize ve hayat tarzınıza değişiklik getirmeniz gerekir. Beden kütle indeksiniz 30 kg/m2’nin üzerine çıktıysa mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanına başvurmalısınız. Aksi takdirde diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıklar ardından gelecektir. Obezite, önlenebilen kronik bir hastalıktır. Merkezimizde obezitede beslenme danışmanlığı tamamen bireye özel olup detaylı bir değerlendirme sonrasında düzenlenen bireysel beslenme programları ve kontroller uygulanmaktadır.

Beden Kütle İndeksi (BKI) - Ağırlık (kg) / Boy (m²)

BKI DEĞERLERİ;

18.9 kg/m2’nin altında olanlar - ZAYIF

19-24.9 kg/m2’nin arasında olanlar - NORMAL

25-29.9 kg/m2’nin arasında olanlar - TOPLU (HAFİF ŞİŞMAN)

30-34.9 kg/m2’nin arasında olanlar - ŞİŞMAN (OBEZ) (SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİ !)

35 kg/m2’nin -üzeri olanlar - AŞIRI ŞİŞMAN (SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK RİSKLİ)

Kilo Alma

Beden Kütle İndeksi’nin 18,5 kg/m2’nin altında olması ise zayıflık olarak tanımlamaktadır. Kilo vermek kilo almaktan çok daha kolaydır. Kilo vermek isteyen bireyler ayda 4-5 kg verebilirken, kilo almak isteyen bireyler ayda 1-2 kg alabilmektedir. Bu kilo ile ilgili uygulanan program yeterli ve dengeli beslenme kuralları çerçevesinde hazırlanırsa danışanın kilo alımı kalıcı olacak ve hayat kalitesini arttırmaya yardımcı olacaktır. Kilo alma programı da bireye özel ve uzun süreli ilgi isteyen bir programdır.

Diyetisyenimiz Tıp Merkezimize Başvuran Danışanlarımızı Nasıl Değerlendiriyor?

 • Yaş, cinsiyet
 • Hastalık durumu (diyabet, hipertansiyon vb.)
 • Vücut kompozisyon analizi
 • Yaşam tarzı
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Biyokimyasal bulgular

Elde edilen bu verilerle kişiye özel  sağlıklı beslenme ve diyet programı  diyetisyenimiz tarafından hazırlanır. Sağlıklı vücut ağırlığı için düzenli takiplerle vücut analizi yapılır ve diyet süreci değerlendirilir.