AKILLI MERCEKLER (Trifokal Lens) HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER 

Akıllı mercekler, uzağı, yakını ve orta mesafeleri görmeyi sağlayan insanların gözlük ihtiyacını ortadan kaldıran göz içine yerleştirilen araçlardır. Katarakt ameliyatı sonrası saydamlığını yitiren göz merceğinin yerine operasyonla mercek yerleştirilir. Bu mercekler monofokal olursa hasta uzağı görür yakına gözlük kullanır. Multifokal mercekler uzak ve yakın görüş sağlar. Akıllı mercek ( Trifokal) yerleştirilirse hasta uzak yakın ve orta mesafeleri gözlüksüz olarak görebilir. Ayrıca akıllı mercekler gözlük ve kontakt lens kullanmayan yada kullanmak istemeyen miyop hipermetrop ve astigmatı olan hastalara da uygulanır.

Günümüzde insanlar daha aktif yaşamaktadırlar. Bilgisayar ve araç kullanımı ileri yaşlarda da devam etmektedir. Bu uygulama yapılan hastalar bu tür aktivitelerini keyifle ve rahatlıkla yapabilirler. Akıllı mercekler hem gözlük kullanımını ortadan kaldırmakta hem de gözlük kullanımından kaynaklı estetik kaygıları gidermektedir. Akıllı mercekler ömür boyu gözde kalabilmektedir.

Akıllı mercek uygulaması damla anestezisi ile dakikalar içinde tamamlanır. Ağrısız bir operasyondur. Hastanede yatma gerektirmemektedir ve göz uygulama sonrası kapatılır. Akıllı mercek uygulaması her göze farklı günlerde yapılır. Tedaviden bir gün sonra iş yaşamınıza ve sosyal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Yüksek efor gerektiren hareketler hariç bütün günlük işlerinizi yapabilirsiniz.

Akıllı mercekler 40 yaş üzerinde uzakta, yakında  yada her ikisinde görme kusuru olan ve gözlüklerinden tamamen kurtulmak isteyen herkese  doğal olarak uygulanabilir. Uygulama sonrası göz numarası tekrar ilerlemez. Akıllı mercek uygulanan insanda katarakt oluşmaz. 40 yaş altında kırma kusurları excimer laser ile düzeltilemeyecek kadar yüksek olanlara da akıllı mercek uygulaması yapılır.

  1. Akıllı Lensler katarakt tedavisinde kullanılır mı?

Evet, göz içindeki puslanan göz içi merceğin yerine üç odaklı Akıllı Lenslerin yerleştirilmesiyle net görüş sağlanır ve katarakt giderilir.

  1. Akıllı Lensin kullanım süresi var mıdır?

Akıllı Lensler ömürlüktür ve kalıcıdır, kontakt lensler gibi tak-çıkar olayı bulunmamaktadır. Göz doktorları tarafından göz içine yerleştirilen lensler ömür boyu kullanılır.

  1. Akıllı Lenslerde renk seçeneği var mıdır?

Akıllı Lenslerde renk seçeneği bulunmamaktadır, şeffaftır.

  1. Uzak, yakın ve astigmat tedavisinde Akıllı Lensler kullanılır mı?

Göz yapısı uygun bulunan uzak, yakın ve astigmat gibi görme problemi olan hastaların tedavisinde de akıllı lensler kullanılabilir.

  1. Akıllı Lens tedavisinden sonra göz numaralarımda değişme olursa lens değiştirilir mi?

Akıllı Lens tedavisinden sonra göz numaralarında değişme olmamaktadır. Göz içine takılan lensler gözünüze uyum sağlamaktadır.

  1. Akıllı Lens tedavisi sırasında hasta ağrı ya da acı hisseder mi?

Tedavi sırasında kullanılan ilaçlar sayesinde hasta ağrı ya da acı hissetmez ortalama on dakikalık bir işlemdir ve hasta aynı gün taburcu edilir.

  1. Akıllı Lens ile uyuyabilir miyim ya da denize, havuza girebilir miyim?

Akıllı lensler operasyonla göz içine yerleştirilen lensler olduğu için uyumanızın, denize ya da havuza girmenizin bir sakıncası yoktur.

  1. Akıllı Lenslerin diğer göz içi lenslerden farkı nedir?

Diğer göz içi lensler uzak ve yakın mesafelerde net görüş sağlarken, Akıllı lensler uzak, yakın mesafenin yanı sıra ara mesafe denilen bilgisayar kullanımı, tezgâh kullanımı gibi mesafelerde de net görüş sağlar. Her mesafede sağladığı net görüş sayesinde ise tedavi sonrasında hastaların gözlük kullanımına ihtiyacı kalmamaktadır.

© 2015 ALANYA LAZER GÖZ MERKEZİ