GÖZ KAŞINTISI NEDEN OLUR?
Göz kaşıntısı çoğunlukla alerjik göz nezlesine bağlı oluşur. Mikrobiyal göz nezlesine bağlı, göz kapaklarında çıkan arpacığa bağlı, göz kuruluğuna bağlı, göze kaçan yabancı cisimlere bağlı ve travma, uygun olmayan kontakt lens kullanımıyla oluşan yüzeysel göz dokularının zedelenmesine bağlı göz de kaşıntı olabilir.

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN ÇAPAKLANMANIN NEDENLERİ NELERDİR?
Çapaklanma virüs, bakteri gibi mikrobiyal nedenlerle oluşan konjonktivitlerde (göz nezlesi) ve alerjik konjonktivitlerde oluşur. Doğuştan gözyaşı kanal tıkanıkları da göz enfeksiyonlarına zemin hazırladığından sulanmayla birlikte çapaklanmalar sık tekrarlar.

ARPACIK NEDİR?
Üst göz kapağımızda 30-40 adet, alt göz kapağımızda 20-30 adet yağ bezi bulunmaktadır. Bu yağ bezi kanallarının enfeksiyonların etkisiyle tıkanması ve yağ salgılarının içeride birikmesiyle oluşan iltihabi rahatsızlığa arpacık adı verilir. Göz kapağında nodül şeklinde kendini gösterir. Büyük olanlar göz yüzeyine baskı uygulamak suretiyle astigmat oluştururlarsa görme bulanıklığına yol açabilirler.

GÖZÜNDE ARPACIK ÇIKANLAR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?
İlaç tedavisinin yanında sıcak kompreslerde arpacığın iyileşmesini hızlandırır. Temiz bir bez ya da pamuk gözü yakmayacak derecede sıcak su ile ıslatılır. Göz kapakları kapatılıp üstüne 10-15 dakika süre ile yerleştirilir. Bütün enfeksiyonlarda olduğu gibi genel vücut sağlığına dikkat edilmelidir. Arpacık sık tekrarlıyorsa düzenli olarak göz kapağına masaj uygulanması, Göz kapakları ve kirpiklerin özel şampuanlarla günlük temizlenmesi de önerilmektedir.

GÖZ YORGUNLUĞU NEDEN OLUR?
Göz yorgunluğu daha çok hipermetrop, astigmat gibi refraksiyon kusurlarına ve şaşılıklara bağlı, gözün yakına uyum bozukluklarına, göz kuruluğuna bağlı olarak oluşabilir. Ayrıca gözde görmeyi azaltan her türlü hastalığa(kornea hastalıkları, retina hastalıkları, glokom gibi.) bağlı olarak göz yorgunluğu gelişebilir.

GÖZ YORGUNLUĞU NEDİR? TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?
Göz yorgunluğu, görmede bulanıklık, göz ağrısı, baş ağrısı ve bunlara bağlı olarak özellikle okuma faaliyeti gibi yapılan işin bırakılmak zorunda kalınması, kızarıklık ve yanma şeklinde kendini gösterir. Göz yorgunluğuna bağlı göz ovalamaları, konjonktivit, arpacık gibi göz enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir. Göz yorgunluğunda nedene yönelik tedavi yapılması gerekir. Refraksiyon kusurları uygun gözlüklerle düzeltilmelidir. Ayrıca okumalar sırasında aydınlatmalar doğru yapılmalı, gerekirse masa lambaları kullanılması, ışığın doğrudan göze gelmesini engellemek yararlıdır.

GÖZ TEMBELLİĞİ NEDİR?
Göz tembelliği gözlerin normal olarak kullanılmasını engelleyen her türlü durumda ortaya çıkabilir. Çoğu vakada göz tembelliğine yol açan durumlar kalıtsal olabilir. Özellikle ailesinde göz tembelliği olan çocuklar göz doktoru tarafından mutlaka muayene edilmelidir.

© 2015 ALANYA LAZER GÖZ MERKEZİ