Üveit, gözün içindeki damar tabakanın (uvea) iltihabı sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Uvea gözün damarsal dokusu olduğundan tüm gözün damarsal beslenmesinden sorumludur. Uveadaki bir iltihab korneadan görme sinirine kadar tüm yapıları etkilediği gibi, görmeyi de ciddi şekilde tehdit eder. Üveit erişkinlerde daha çok görülen bir hastalıktır. 

ÜVEİTİN SEBEPLERİ NELERDİR ? 

Üveit, virüs, mantar ve parazit gibi etkenlerle oluşacağı gibi, vücuttaki bir hastalığın gözdeki belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Ayrıca çeşitli sistemik hastalıklar eşliğinde de (behçet hastalığı, romotoid, ortrit lupus vb.) üveiti görebiliriz. 

İLK BELİRTİLERİ 

 1.   İriste damarlanma ve ödem

 2.    Lensin arkasında vitrenin önünde iltihap hücreleri

 3.    Gittikçe artan baş ağrıları

 4.    Işığa karşı hassasiyet

 5.    Bulanık görme

 6.    Göz küresinde veya çevresinde şiddetli ağrı

 7.    Gözde kızarıklık, uçuşmalar, kamaşma

 8.    Görmenin azalması

 9.    Göz yaşarması

 10.Görüntüde oluşan lekeler 

ÜVEİT TEŞHİSİ NASIL KONULMAKTADIR?
Üveit bazı durumlarda hiçbir belirti olmaksızın yalnızca muayenede saptanabilen bir hastalıktır. Hastanın hiçbir yakınması olmasa bile teşhisin konulması için mutlaka muayeneye gereksinim vardır. Ayrıca FFA ve diğer tetkik yöntemleriyle, bir göz hekimi tarafından konunun değerlendirilmesi önemlidir. Üveitle ilgili olabilecek hastalıkların tetkikleri de gerekebilmektedir. 

Ne şiddette olursa olsun üveit, acil ve önemli bir hastalıktır. Tedaviye geç başlandığında hastalık ilerler ve gözbebeğinde şekil bozuklukları, katarakt, göz tansiyonu yükselmesi gibi kalıcı etkiler bırakabilir. 

ÜVEİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Üveit tedavisinde, ilaç ve damlalar kullanılır. Doğru tanı ve erken tedavi ile görme korunabilmektedir. Her zaman erken tedavi başarı şansını yükseltir. Gözün ön kısmında gelişen iritis, cyclitis gibi durumlar daha ani başlangıçlı ve daha kolay tedavi durumlarıdır. Daha geride gelişen koroidit gibi durumların başlangıcı daha yavaş, tedavisi daha zordur. Tedavide aşağıdaki unsurlar çok önemlidir. 

 1.  Neden olan hastalık varsa onun tedavisi.

 2.  Bağışıklık sisteminin çalışmasını değiştiren ilaçlar.

 3.  Koyu camlı gözlükler kullanılması.

 4.  Aktivite genellikle kısıtlanmaz fakat bulgular fazlaysa ve göz damlalarının yan etkisi oluyorsa araba kullanmak sakıncalıdır.                                  

 5. Göz doktorunun tedavisi.

 6. Hastaların sık ve iyi izlenmesi çok önemlidir. 

Çünkü bazı önemli bulgular izlenme sırasında ortaya çıkabilir. Bu da tanı ve tedavi açısından yapılabilecek değişiklikler için önemlidir. Acilen tedaviye başlanırsa görme korunabilir ya da kazanılabilir. Erken tanı doğru tedavi sık ve iyi izlenme , hasta-hekim uyumu ile çok iyi sonuçlar alınabilir.